facebook-salamdonya

سلام دنیا، نام رسمی لینوکس‌مگ

چرا سلام‌دنیا؟

پس از موفقیت کمپین لینوکس‌مگ، اولین قدمی که بایستی برداشته می‌شد اخذ مجوز لازم از مراجع قانونی که در این رابطه “معاونت مطبوعات وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی” می‌باشد، بود.

 

طبق قانون مطبوعات جمهوری اسلامی ایران، کلیه سایت‌های خبری و نشریات الکترونیک موظف به دریافت مجوز از این نهاد می‌باشند. البته روال اخذ مجوز نیازمند ماه‌ها زمان می‌باشد و ما نیز قبل از دریافت رسمی مجوز، چندین شماره را ارایه خواهیم نمود و به دلیل آن کار را متوقف نخواهیم نمود.

 

از آن‌جایی که برای دریافت مجوز نیازمند آن بودیم که از نام‌های ایرانی استفاده نماییم، در اطلاعیه‌ای در سایت کمپین و همچنین انجمن اوبونتو ایران اعلام گردید که کلیه افراد می‌توانند نظرات خود را در این‌باره در بُرد عمومی ترلو این ماهنامه اعلام نمایند. پس از دریافت نظرات گوناگون کاربران  و بحث‌های فراوان در تیم سردبیری نشریه، در نهایت نام “سلام دنیا” به پیشنهاد آقای سعید رسولی و با الهام گرفتن از اولین مثال در آموزش زبان‌های برنامه‌نویسی که چاپ عبارت “Hello World!” می‌باشد رای نهایی داده شد.

یک فکر در “سلام دنیا، نام رسمی لینوکس‌مگ”

 1. اصلا فکر نمیکنم نیازى به گرفتن مجوز و باج دادن به اون مجموعه بود. سلام دنیا هم به نظرم اسم خیلى بدیه و آدم رو به جاى نرم افزارهاى آزاد یاد روزنامه هاى زرد روى دکه میندازه.
  نام هاى ایرانى که میگید کجان که من نمیتونم ببینمشون؟ سلام و دنیا که دو کلمه عربى هستند.

  1. چون هدفمان فعالیت ادامه‌دار است در اول و آخر نیازمند مجوز بودیم، وگرنه مثل دوستان سایت ….. یک‌دفعه برای چند ماه بدون هیچ دادگاه علنی یا چیزی گم می‌شدیم!!! :)

   سلام دنیا نیز به انتخاب تیم سردبیری بهترین انتخاب ممکن بود، البته پیشنهادهای دیگری نیز بود که این گزینه رای کامل را آورد. همان طور هم که در متن نوشته شده همه می‌توانستند نظرات خود را اعلام کنند (انجمن اوبونتو یا برد عمومی ترلو که لینک آن در توضیحات داده شده است)

   1. سلام

    اینکه کسی ناپدید می شود به خاطر کارهاش نیست به خاطر کارهاشه یعنی چی مثلا امتحان پایان ترم مسافرت عدم داشتن بازدید کننده مثل من !!!

  2. درود
   با ساسان موافقم. “سلام دنیا” بیشتر به مجلات موفقیت شبیه هست تا به چیزی که ما تصور میکنیم .
   به نظر اولین قدم ضعیف برداشته شد .
   به هرحال ما حمایت میکنیم
   موفق باشید

  1. “سلام دنیا” متداول‌ترین عبارت استفاده شده در جامعه برنامه‌نویسان ایرانی و اولین مثال ارائه شده در اغلب کلاس‌ها می‌باشد.

   قطعا استفاده از عباراتی پارسی‌تر موج انتقادات بسیار بیش‌تری مبنی بر “گویا نبودن” اسم انتخاب شده در پی می‌داشت…

   1. با این انتخاب – و نیز این توضیح شما!!- دایره فعالیت نشریه را محدود نشان می‌دهید.
    و نیز گویا سمت و سوی فعالیت‌های نشریه را معلوم می‌کنید.
    برای کسانی که هیچ علاقه و ارتباط مستقیمی با برنامه‌نویسی ندارند، این نوید خوبی نیست.
    گویی فراموش کرده‌اید که هدف غایی، رسوخ بیشتر و رواج وسیع‌تر فرهنگ بازمتن، در بین کاربر عام هست و نه چند نفر برنامه‌نویس. رسیدن به این هدف‌ست که اهمیت کار شما را در تحلیل نهایی، معنا می‌بخشد…

    1. سلام،

     استفاده از عبارت Hello World و اشاره به برنامه‌نویسی ما را محدود به برنامه‌نویسان نمی‌کند و نام ما “ماهنامه تخصصی نرم‌افزارهای آزاد/بازمتن” هست و تنها محدودیت ما نیز “نرم‌افزارهای آزاد/بازمتن” هست نه این که مثلا راجع به سیستم عامل‌ها، شبکه، گرافیک، نرم‌افزار آزاد و … صحبت ننماییم.

 2. اولش فکر کردم یه مجله ای به نام سلام دنیا که مربوط به امور متفرقه است اسپانسر لینوکس‌مگ شده. بعد دیدم آو، اسم خود لینوکس مگ شده سلام دنیا.
  به نظرم در نگاه اول هیچ ارتباطی بین این دو نمیشه پیدا کرد.
  در ضمن، انجمن اوبونتو انجمن همه ی لینوکس کارها نیست، نمیدونم چرا همش اوبونتو و اوبونتو کارها رو مساوی با لینوکس کار های ایران میدونن. بهتر بود به همون وسعتی که برای تامین مالی لینوکس مگ کار کردین برای انتخاب اسمش هم اطلاع رسانی میکردین. نه اینکه توی یه انجمن و یه سایت نا آشنا نظرخواهی کنین.
  حالا به هر حال، دیگه انتخاب شده و مجوز هم گرفتین. مبارکه. موفق باشید…

  1. اطلاع‌رسانی فقط در انجمن اوبونتو نبوده است بلکه یکی از جاهایی که در آن اطلاع‌رسانی شده است انجمن اوبونتو ایران بوده است.

   سایت کمپین و شبکه‌های اجتماعی مربوط به کمپین کانال رسمی ارتباط ما با شما مخاطبان هستند و توقع می‌رود که افراد علاقه‌مند حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال نمایند.

 3. سلام به دوستان سلام دنیا .
  مطالب دوستان را خواندم و چند نکته به نظرم رسید که لازمه مطرح کنم .
  اول از همه دوستی گفته بود که سلام دنیا به مجله‌های زرد می‌مونه و یکی دیگر از دوستان گفته بود که به مجله‌های موفقیت شبیه است باید خدمت این دوستان عرض کنم هرچند که اسم تاثیر در برند سازی مجله دارد ولی نقش اسم در این شخصیت سازی ۱۰ درصد است یک نگاهی به هزاران مثال در شبکه‌های اجتماعی ، سایت‌های خبری و سایت‌های اطلاع رسانی و فناوری بندازید متوجه خواهید شد که نام قضیه‌ای جانبی است و تاثیرش در عمل ۱۰٪ قضیه است و باقی آن به محتوا ، نظم و چندین فاکتور دیگر برمی‌گردد. در مورد دوستی هم که گفته بود دو کلمه عربی استفاده شما باید گفت که این کلمات خواسته یا ناخواسته در جامعه ما نقش بسته‌اند و اگر دقت کنیم می‌بینیم که درصد بسیار کمی به جای سلام از کلمه درود استفاده می‌کنند که ما هم دوست داشتیم این درصد بسیار بیشتر بود ولی باید گفت که این یک مجله حوزه فناوری اطلاعات و متن باز و نرم‌افزارهای آزاد است نه یک مجله زبان و ادبیات فارسی … مطمئنن اگر اسم این مجله را Hello World گذاشته بودیم احتمال اینکه خیلی‌ها راضی باشند و مطالبی برای دفاع از زبان و ادبیات فارسی نوشته نشود بسیار زیادتر بود که نه تنها هیچ تفاوتی در ترویج زبان‌های بیگانه نداشتیم بلکه از کلماتی به مراتب غیر رایج‌تر استفاده کرده بودیم که خود نشان از احساسی برخورد کردن با قضیه است .
  در ادامه هم دوستی گفت که چرا برای نام نظر سنجی نکرده‌اید که این مسئله صحت ندارد و توی ترلو که امیدوارم استفاده از آن را بلد باشید به مدت چند ماه این نظرسنجی در حال انجام بود .
  در مورد اسم هم چند مورد هست که باید به آن اشاره کنم که احتمالا کمک می‌کند دید دوستان اندکی به این اسم مثبت تر شود .
  سلام دنیا : سلام دنیا می‌تواند سلام یک خواننده باشد برای ورود به دنیایی جدید که آزادی رو برایش در بر دارد دنیایی که مثل سرزمین عجایب پر از تازگی و ناشناخته‌هاست .
  سلام دنیا: سلامی است از طرف یک انجمن به دنیای مخاطبان به دنیای مخاطبانی که دنیای گنو لینوکس را می‌سازند
  سلام دنیا : سلام دنیا سلامی است از طرف گنو و گنو لینوکس به جهانی که در سیطره‌اش قرار می‌گیرد سیطره‌ای نه از جنس شر بلکه سیطره‌ای از جنس آزادی .
  سلام دنیا :‌سلام دنیا سلامی است از جنس برنامه‌نویسی از جنس شروع یک گام آغازین برای ورد به دنیای توسعه دهندگان
  سلام دنیا نام کاملیه که کلی حرف با خودش به همراه دارد .

 4. خیلی خوشحالم که بالاخره شروع کردین :)
  اسم «سلام دنیا!» هم خیلی خوب و قشنگه. اونهایی که برنامه نوشتن حس کاملا خوبی به این اولین پیامی که چاپ کردن دارن و کاملا این نام رو درک می‌کنن.
  اینهایی هم که دائم به عربی بودن و نرسوندن پیام اعتراض می‌کنند رو اصلا درک نمی‌کنم. واقعا نمی‌دونم از جون «واژه‌ها» و «زبان» چی می‌خوان! غیر از اینه که این‌ها فقط برای انتقال مفاهیم انتزاعی ساخته شده و اگر همین کار رو بکنه کافیه!
  و به نظرم لازم نیست اسم نشریه حتما تمام رسالت و مفهوم اون نشریه رو همراه خودش داشته باشه! «شرق»، «کیهان»، «ابتکار» کدوم اسمی میتونه هم زیبا باشه هم تمام اهداف نشریه و روزنامه رو بیان کنه!
  امیدوارم موفق باشید :)

  1. دوست گرامی اینکه بگیم واژه ها و زبان بی ارزش هستند که کاملا نادرسته و بهتره که تا جای ممکن گفتارمون با واژه های همون زبان باشه که به پربار شدن زبان ها یاری می رسونه.

   اما خب استدلال دوستمون JEUS رو هم کاملا درست میبینم, خود من هم در نوشتن مقالاتم زیاد پیش اومده که به دلیل پرکاربرد نبودن واژه های پارسی کمی عقب نشینی کردم ولی باز به نظرم بهتره که واژه های پارسی هم در گوشه و کنار نوشتار اصلی بیاد که این نا آشنا بودنشون هم از بین بره….

   نکته ی دیگه هم اینه که همیشه پارسی گفتن زیاد هم راحت نیس و از همین روی میگم که بهتره پارسی بیشتر گفته شه تا این سختی برای خودمون از بین بره و هم ارزهای پارسی واژگان دیگر زبان ها برامون آشنا تر بشن.

   در نهایت مهم ترین نکته ارزش مقالات نشریه هستش, چون هدف پایه ی این کار افزایش دانش متن باز کشور هستش و نه دانش زبانی خوانندگان

   با امید پیروزی روز افزون نشریه شما

 5. سلام
  راستش من اون موقع ۱۷ تا نام پیشنهاد دادم که خودم فکر می‌کنم دو سه تاشون (مثل «دروازه» و «جهان‌نمای آزاد») بهتر از «سلام دنیا» بودن. که اون موقع منظورم از «سلام دنیا» فقط یک ترجمهٔ رایج و معمول از hello world برنامه‌نویسی بود و اصلاً به عربی بودنش دقت نکردم.
  نکتهٔ بعد اینکه نه از رأی‌گیری برای نام خبرداد شدم نه از تغییر نام. (حالا یا اطلاع‌رسانی ضعیف بوده یا من توی باغ نبودم)
  فقط موقع جشن اوبونتو و ایدهٔ آزاد بود که بهنام بهم گفت اسمش رو من پیشنهاد دادم (اگه نمی‌گفت بازم نمی‌فهمیدم :D)
  نکتهٔ آخر اینکه من ندیدم نشریهٔ مرتبط با کامپیوتر و تکنولوژی، از اسم کاملاً فارسی استفاده کرده. حتی معمولاً اسم‌های انگلیسی هستند مثل کلیک و بایت و …
  به هر حال من طرفدار دموکراسی هستم فقط حیف که نتونستم توی انتخابات شرکت کنم :)
  و به قول دوستان، کیفیت مقالات مهمتر از اسم هست

 6. سلام دنیا اسم خوبیه. روان و راحته. برنامه نویسها رو یاد Hello World می ندازه. حذف واژه های عربی از زبانی که امروز باهاش صحبت می کنیم، مثل حذف کشک از کشک و بادمجونه. خیلی سخت و دشواره و حاصلش هم دیگه خیلی خوشمزه نیست. ای کاش فارسی از ابتدا به عربی آغشته نشده بود.
  “سلام” رو تقریبا همه دنیا می شناسن. وقتی بدونن از خاورمیانه هستی می گن”سلام”. “دنیا” هم زیباست. ترکیبش هم خیلی شاد و دلنشینه.
  بعید می دونم این روزا کسی با دیدن دوستی به جای سلام بگه “درود”.
  لطفا در مورد نرم افزاری که نسخه پی دی اف رو باهاش تولید کردین بنویسید. ویراستاری و صفحه آرایی با چه ابزراهایی انجام می شه؟
  سپاسگذارم.

 7. سلام تبریک میگم من تازه با این مجله آشنا شدم وبه نظرم اسم قشنگیه حالا اگه یکمی با برنامه نویسی آشنایی داشته باشی سلام دنیا برات روشن تر و جذاب ترجلوه میکنه..سلام دنیا یک شروع ساده برای برنامه نویسیه که بیشتر زبان های برنامه نویسی با سلام دنیا شروع میکنن که یه حس جالب به من میده انگار داره ی چیزی متولد میشه که میتونه بزرگ بشه و بشه ی غولللللل…
  راستی چطوری میتونیم برا سلام دنیا مطلب ارسال کنیم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *